Modelica

معرفی زبان مودلیکا

معرفی زبان مودلیکا

مودلیکا یک زبان مدلسازی شیء-گرا است. زبانی قدرتمند که برای مدلسازی دینامیک همه انواع سیستمهای مهندسی خلق شده است. اغلب معادلات حاکم در مدلسازی سیستم های مختلف، ترکیبی از معادلات دیفرانسیلی و جبری غیرخطی است. در روش معمول مدلسازی با ابزارهای ریاضی اغلب، زمان زیادی صرف دسته بندی، ساده سازی، پیاده سازی و حل این معادلات می گردد. گاهی معادلات خیلی پیچیده می شوند و روشهای معمول حتی با محیطهای قدرتمندی مانند متمتیکا، میپل و متلب بسیار زمانبر و خطا آفرین است. مودلیکا ابزاری برای حل این مشکل است.

هدف از مودلیکا ایجاد فضایی است که بتوان با تمرکز بر معادلات قطعات و فرایندها، یک سیستم مهندسی را مدلسازی نمود، بدون اینکه دغدغه ای در خصوص نحوه حل این معادلات داشته باشیم. ساده سازی و حل معادلات جبری-دیفرانسیلی نوشته شده توسط مودلیکا انجام خواهد شد. مودلیکا آرزویی است که برآورده شده است! بانک قطعات بسیار گسترده ای از قبل آماده شده است و در مودلیکا در دسترس است و برای مدلسازی بسیار از سیستمهای مکانیکی رفت و برگشتی، دوار و سه بعدی، سیستمهای الکتریکی، کنترلی، سیالاتی، انتقال حرارتی، شیمیایی، متابولیزم بدن انسان و بسیاری از حوزه های دیگر کتابخانه آماده قطعات وجود دارد و کافی است که آنها را به یکدیگر وصل کنید، پارامترهایشان را تنظیم کنید و پاسخ بگیرید!

اگر یک محقق، یک طراح یا یک دانشجو هستید و می خواهید رفتار سیستمی را بررسی کنید، مودلیکا یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست. شرکتهای بزرگی مانند Ansys، Daussult، Seimens، Wolfram نیز این زبان را به عنوان پایه اصلی مدلسازی مهندسی خود انتخاب نموده اند.

اولین کتاب فارسی آموزش زبان مودلیکا

کتاب فارسی “آموزش مقدماتی مدلسازی سیستم‌های مهندسی با استفاده از زبان Modelica توسط انتشارات دانشگاه هرمزگان به چاپ رسیده است.  این کتاب به عنوان اولین کتاب فارسی در زمینه مدلیکا در سایت اصلی مودلیکا نمایه شده است. لوح فشرده (DVD) همراه با کتاب شامل آموزش تصویری و مثالهای عملی استفاده از مودلیکا برای مدلسازی به همراه نرم‌افزارهای مربوطه می‌باشد.
اطلاعات بیشتر در خصوص کتاب (کلیک کنید)
اولین کتاب فارسی “آموزش مقدماتی مدلسازی سیستم‌های مهندسی Modelicaبا استفاده از زبان توسط انتشارات دانشگاه هرمزگان به چاپ رسیده است. این کتاب به عنوان اولین کتاب فارسی در زمینه مدلیکا در سایت اصلی مودلیکا نمایه شده است. امیدوارم این کتاب برایتان مفید باشد. پیشگفتار، مقدمه و فهرست این کتاب برای آشنایی بیشتر علاقه‌مندان از آدرس زیر قابل دانلود است.
پیشگفتار، مقدمه و فهرست کتاب
modelicaBookFPکتاب “آموزش مقدماتی مدلسازی سیستم‌های مهندسی به زبان Modelica که توسط انتشارات دانشگاه هرمزگان به چاپ رسیده است شما را قدم به قدم مدلسازی با این زبان مدلسازی قدرتمند آشنا خواهد نمود.
 • بخش اول این کتاب به آموزش استفاده از محیط مدلسازی SystemModeler اختصاص داده شده است که با داشتن رابط گرافیکی مناسب برای شروع آموزش مدلسازی بسیار مناسب است.
 • بخش دوم کتاب به آموزش محیط باز OpenModelica اختصاص داده شده است که با توجه به SourceOpen بودن آن برای ارائه مقالات معتبر بسیار مناسب است.
 • بخش سوم به دستور زبان Modelica اختصاص داده شده است.

DVD-300لوح فشرده همراه این کتاب شامل نرم‌افزارهای موردنیاز و مجموعه‌ای از فایل‌های آموزشی مولتی‌مدیا به زبان اصلی است. این لوح شامل موارد زیر است:

 • نرم‌افزار SystemModeler
 • نرم‌افزار OpenModelica
 • بیش از سه ساعت فیلم آموزش زبان مودلیکا (به زبان اصلی) به همراه فایل‌های تمرینات
 • 12 مثال عملی مهندسی حل شده با این نرم‌افزار
 • نام کتاب: مدلسازی سیستم‌های مهندسی با استفاده از زبان Modelica
 • نویسنده: عبدالحمید انصاری نسب – هیئت مؤلفین و مترجمین
 • ناشر: انتشارات دانشگاه هرمزگان
 • نوبت چاپ: اول/1393
 • تیراژ: 1500 نسخه
 • قیمت به همراه لوح فشرده: 10000 تومان

مراکز فروش:

تهران:
مرکز پخش و فروش انتشارات دانشگاه هرمزگان – خیابان انقلاب روبروی درب اصلی دانشگاه تهران مجتمع تجاری اداری فروزنده طبقه همکف فروشگاه دانشگاه هرمزگان
تلفن: ۶۶۹۰۷۷۱۴ (۰۲۱) –  ۶۶۹۵۰۵۵۳ (۰۲۱)
بندرعباس:
کتابفروشی پنج‌استاد – خیابان دانشگاه آزاد – بنش کوچه دانشگاه 16
تلفن: 33679316 (076)
کتابسرای سروش – چهارراه سازمان – خیابان امام موسی صدر شمالی
تلفن: 32245294 (076)