هر شخصی به دلیل خاصی می تواند یک صفحه شخصی در اینترنت داشته باشد. برای داشتن یک صفحه شخصی چند گزینه پیش روی شماست.

1- یک وبلاگ داشته باشید:

وبلاگ ساده ترین نوع صفحه شخصی است. وبلاگ امکانات اولیه و ساده ای برای ایجاد یک صفحه برای شما فراهم میکند. برای ایجاد یک وبلاگ کافی است از وبلاگ دهندگان رایگان یکی را انتخاب کنید. بخش راهنما را مطالعه نمایید و مطابق آن شروع به نوشتن مطالب در وبلاگ خودتان کنید، عکسها را در سرورها مربوط به عکس آپلود کرده و آدرسش را برای نمایش در وبلاگ قرار دهید. قالب وبلاگ خود را انتخاب نمایید و به همین سادگی شما می توانید یک وبلاگ داشته باشید.

در وبلاگ نویسی شما کنترل زیادی روی نحوه نمایش مطالب ندارید! یک سری تبلیغ اجباری هم هست. البته یک تبلیغ کوچک است که اصلاً دست شما نیست!

داستان من و وبلاگم که به قتل رسید!

سال 85 یکی از دوستانم گفت که داشتن یک صفحه شخصی چقدر آسان است و از آن سال در بلاگفا یک وبلاگ علمی با آدرس  dim-knight.blogfa.com ایجاد کردم. این وبلاگ فقط با داشتن مطالب علمی در پنج سال حدود 100 هزار بازدید داشت تقریباً روزانه 50 بازدید و البته گاهی هم مورد لطف خوانندگان قرار می گرفتم!

بعد از چاپ کتاب مودلیکا یک وبلاگ دیگر به نام modelica.blogfa.com برای معرفی امکانات و مثالهای زبان مودلیکا ایجاد کردم، اما بعد از تمام مطالب وبلاگم بدون اطلاع قبلی پاک شد و این شد که تصمیم گرفتم که از آنجا کوچ کنم! خیلی سخت است آدم ببیند کلی مطالب که برای آنها کلی زحمت کشیده یکباره از دست برود. این شد که بلاگفا به عنوان یک اسم سیاه همیشه در ذهنم خواهد ماند (انگار هنوز هم ناراحتم! 🙂 ).

2- یک سایت رایگان داشته باشید:

گزینه بهتر از وبلاگ داشتن یک سایت است. هاست سخت افزاری است که محتویات سایت شما را نگهداری میکند و برای داشتن یک سایت رایگان ابتدا باید یک هاست رایگان انتخاب کنید. کافی است به دنبال کلمه هاست رایگان یا free hoisting جستجو کنید و لیست طولانی از انتخابها را خواهید یافت. در انتخاب هاست چند شاخص وجود دارد:

 • هاست واقعاً به هیچ عنوان تبلیغ نداشته باشد و گرنه مخاطبین شما را با نمایش تبلیغ ناراحت خواهد کرد. بسیاری از هاستها ادعا می کنند که بدون تبلیغ هستند اما به عنوانین مختلف تبلیغاتی را به صفحه شما اضافه می کنند. عملاً اگر هاستی در این مورد دروغ گفت دیگر نمی توان به بقیه ادعاهایش هم اعتماد کرد. ارزیابی این گزینه فقط با عضویت و ایجاد صفحه رایگان و تست آن امکانپذیر است! همین گزینه بسیاری از هاستها را لیست انتخاب شما حذف خواهد کرد.
 • دومین شاخص داشتن فضای کافی است. بسته به این که قصد دارید چقدر مطالب در سایت خود قرار دهید بایستی فضای مناسب را انتخاب نمایید. البته هاستهای رایگانی هستند که با رعایت مورد اول بیش از 5 گیگا بایت به شما جا خواهند داد که برای اغلب مقاصد کافی است!
 • سومین شاخص پهنای باندی است که ماهیانه به شما اختصاص خواهند داد. این مورد کل مقدار اطلاعاتی است که همه بازدید کنندگان شما در یک ماه دارند و در صورتی که مقدار اطلاعات مبادله شده بیش از آن باشد (صفحه پربازدید)، عملاً صفحه شما تا ماه بعدی یا شاید برای همیشه تعطیل خواهد شد!!!!!
 • شاخص بعدی داخلی یا خارجی بودن هاست است. به نظر من انتخاب بهتر هاست خارجی است. هاستهای خارجی اغلب با توجه به جهانی بودن حوزه فعالیتشان تعهد بیشتری برای نگهداری فایلها دارند (قوانین هاستها را انتخاب کنید). البته این شاخص در شاخص بعدی یعنی سرعت و توان سرورها هم تأثیر دارد.
 • شاخص بعدی سرعت لود شدن سایت شماست که تا حدود زیادی به هاست شما بستگی دارد. البته در این مورد همه هاستها ادعا می کنند که نفر اول دنیا هستند! این امکان را با مشاهده بارگذاری کامل یکی از صفحات ایجاد شده در آن هاست بررسی کنید! یکی از صفحات رایگان را انتخاب کنید، زیرا سرعت صفحات رایگان و پولی اغلب بسیار متفاوت است.
 • برخی از هاستها امکاناتی مانند ایمیل رایگان و سی پنل که مدیریت فایلها در سایت را آسان می کند نیز ارائه می دهند.
 • مهم است که هاست بتواند امکانات لازم برای راه اندازی سایت شما را برایتان فراهم نماید، پس قدم بعدی را بخوانید و ابتدا مشخص کنید که می خواهید ساختار سایتتان به چه امکاناتی نیاز دارد. البته اغلب هاستها امکانات مشترک لازم برای راه اندازی اغلب سیستمها را ارائه می کنند.

بعد از همه این داستانها یکی از ارائه دهنده های هاست رایگان را انتخاب کرده و در آن ثبت نام کنید!

ایجاد قالب سایت:

قدم بعدی ایجاد صفحات است. البته برای ایجاد صفحات نیازی به دانش برنامه نویسی نیست، اگر می دانید که چه بهتر و اگر نمی دانید یکی از انتخابهای زیر را دنبال کنید، آموزش مربوط به انتخاب خود را بیابید و با آن آشنا شوید (پیشنهاد می کنم از آموزشهای صوتی تصویری استفاده نمایید- یا جستجو در مورد هر کدام از اینها کلی آموزش خواهید یافت). انتخاب بیشتر به هدف شما از داشتن وبسایت بازمیگردد، پس ابتدا هدف خود را مشخص نمایید و ببینید کدام گزینه نیازهای شما را بهتر برآورده میکند.

 • از یکی از نرم افزارهای ایجاد کننده سایت استفاده کنید. صفحه خود را بسازید و به هاست آپلود کنید.
 • از سیستمهای مدیریت محتوا یا همان CMS استفاده نمایید. این CMS ها ایجاد و نگهداری سایت را بسیار آسان کرده اند. با آپلود کردن یکی از این سیستمها به هاست میتوانید از امکانات گرافیکی این سیستمها برای ایجاد صفحات و نوشته های مختلف و به روزرسانی آنها استفاده کنید. یکی از CMS ها را انتخاب کنید، زیاد فرقی ندارد، اما با یک جستجو می توانید آن چیزی که برای شما مناسب است را بیابید. انتخابهای زیادی دارید اما پرکربردترین آنها عبارتند از و مقایسه های زیادی مانند بین آنها انجام گرفته است.
  • وردپرس
  • جوملا
  • دروپال

wordpress_vs_joomla_vs_drupaقدم بعدی توجه به امکانات مورد نیاز سیستمهای مختلف و ارزیابی ارائه این خدمات توسط هاست شما است.

قدم بعدی هم نوشتن مطالب و نگهداری سایتتان است!

خرید دامنه:

دامنه همان اسمی است که شما برای سایت خود انتخاب می کند مثلاً نام این سایت Ansarina.ir است. اگر از دامنه های رایگان ارائه شده توسط هاست رایگان استفاده نمایید اغلب نام سایت شما شامل نام هاست یا عباراتی که هر هاست رایگان برای خود دارد خواهد بود. برای مثال ansarina.hostingsiteforfree.com که در هاست hostingsiteforfree است.

برای داشتن یک نام مجزا با هر پسوندی، بایستی یک دامنه خریداری کنید. قیمت دامنه بسته به نامش متفاوت است و می توانید آن را به صورت آنلاین هم خریداری کنید.

اگر دامنه خریدید بایستی در بخش تنظیمات دامنه ، آدرس آنرا برای اشاره به هاستتان تنظیم نمایید. اغلب فروشنده دامنه توضیحات لازم برای تنظیم را به شما ارائه خواهد داد. اصطلاح مورد نظر شما در این مورد کارگزار دامنه است.

بسیاری از هاستهای رایگان امکان اتصال به دامنه خریداری شما را دارند و شما با استفاده از هاست رایگان می توانید سایتی با نام دلخواه خودتان را داشته باشید.

3- خرید هاست:

انتخاب یک هاست مناسب یعنی سرعت، امنیت و پشتیبانی مناسب اما هاستهای معروف اغلب گران هستند! آنها سخت افزار سریعتری دارند و امنیت بالاتری را ارائه می کنند. خدمات پشتیبانی آنها نیز بسیار گسترده تر از شرکتها نوپا است. در این گستره هم انتخاب گسترده ای دارید و انتخاب به مطالعه و ارزیابی ادعاهای زیادی نیاز دارد. ماست هیچکدام ترش نیست و اغلب سایتها در خصوص سخت افزار خود فقط ادعا کرده اند و سخت افزاری که به شما اختصاص می دهند را ذکر نمی کنند. در هر حال مقایسه سخت افزارها یعنی مقایسه سرعت!

هاستهای پولی تبلیغ ندارند اما ارزیابی سایر شاخصهای گفته شده در بخش هاست رایگان همچنان مهم است. بعد از انتخاب و خرید هاست، با مطالعه و استخراج کارگزار دامنه مربوط به هاست، کارگزار دامنه خود را برای اشاره به هاست تنظیم نمایید. سایت خود را در هاست آپلود کنید.

تبریک می گویم شما سایت خودتان را ایجاد کرده اید!