فرترن زبانی سریع و قدرتمند است که توسط مهندسان زیادی استفاده می‌گردد. این زبان برای محاسبات سنگین خلق شده است. برای برنامه‌نویسی با این زبان محیطهای تجاری قدرتمندی ارائه شده است. در این نوشته برخی از این محیط‌ها معرفی خواهد شد.

همه این محیطها دارای محیط توسعه یکپارچه Integrated Development Environment قدرتمند و کاربر پسند هستند. اغلب توانایی کار با کتابخانه های ریاضی قدرتمندی دارند و به همراه آنها کتابخانه های ریاضی مخصوص ارائه می گردد.

PGI

توانایی برنامه نویسی GPU را با استفاده از پروتکل CUDA  و OpenACC ارائه می کند و توانایی تولید کدهایی برای Workstation ها را داراست. امکان یکپارچه شدن با محیط برنامه نویسی ویژوال استودیو را فراهم نموده است.

PVF Screen shot

Intel

یکی از ابزارهای بسیار قدرتمند و سریع  برنامه نویسی فرترن که توسط شرکت اینتل ایجاد شده است و امکان برنامه نویسی را به محیط ویژوال استودیو اضافه میکند. این کتابخانه به گفته اینتل سریعترین کدهای فرترن را در مقایسه با سایر محیطها ایجاد خواهد نمود.

این محیط مخصوصاً توانایی تولید کدهایی بسیار کارآمد برای استفاده از قدرت پردازنده های اینتل و کمک پردازنده های Phi اینتل را داراست. مقایسه سرعت انجام شده توسط اینتل به شکل زیر است.

Absoft

محیط یکپارجه برنامه نویسی فرترنی است که توسط فرترن کاران برای فرترن کاران خلق شده است.

http://www.absoft.com/atools_main1_windows.png