Modelica

Modeling Language

 • هر سیستم مهندسی را می توانی با مودلیکا شبیه سازی کرد.
 • سیستم ها را می توان توأم مدلسازی کرد ( برقی + مکانیکی + شیمیایی + …)
 • کتابخانه بسیار بزرگی از قطعات مختلف موجود است
 • شیء گرا است.
 • با داشتن مودلیکا، یک آزمایشگاه مجازی دارید!

مودلیکا یک زبان مدلسازی شیء-گرا است. زبانی قدرتمند که برای مدلسازی دینامیک همه انواع سیستم‌های مهندسی خلق شده است. اغلب معادلات حاکم در مدلسازی سیستم‌های مختلف، ترکیبی از معادلات دیفرانسیلی و جبری غیرخطی است. در روش معمول مدلسازی با ابزارهای ریاضی اغلب، زمان زیادی صرف دسته‌بندی، ساده‌سازی، پیاده‌سازی و حل این معادلات می‌گردد. گاهی معادلات خیلی پیچیده می‎شوند و روش‌های معمول حتی با محیط‌های قدرتمندی مانند متمتیکا، میپل و متلب نیز بسیار زمانبر و خطا آفرین است. مودلیکا ابزاری برای حل این مشکل است.

هدف از مودلیکا ایجاد فضایی است که بتوان با تمرکز بر معادلات قطعات و فرایندها، یک سیستم مهندسی را مدلسازی نمود، بدون اینکه دغدغه ای در خصوص نحوه حل این معادلات داشته باشیم. ساده سازی و حل معادلات جبری-دیفرانسیلی نوشته شده توسط مودلیکا انجام خواهد شد. مودلیکا آرزویی است که برآورده شده است! بانک قطعات بسیار گسترده ای از قبل آماده شده است و در مودلیکا در دسترس است و برای مدلسازی بسیار از سیستمهای مکانیکی رفت و برگشتی، دوار و سه بعدی، سیستمهای الکتریکی، کنترلی، سیالاتی، انتقال حرارتی، شیمیایی، متابولیزم بدن انسان و بسیاری از حوزه های دیگر کتابخانه آماده قطعات وجود دارد و کافی است که آنها را به یکدیگر وصل کنید، پارامترهایشان را تنظیم کنید و پاسخ بگیرید!

اگر یک محقق، یک طراح یا یک دانشجو هستید و می خواهید رفتار سیستمی را بررسی کنید، مودلیکا یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست. شرکتهای بزرگی مانند Ansys، Daussult، Seimens، Wolfram نیز این زبان را به عنوان پایه اصلی مدلسازی مهندسی خود انتخاب نموده اند.

دینامیک

توانایی مدلسازی سیستم های دینامیک را دارد. سیستمهای دینامیک در زمان تغییر می کنند و می توان گفت که همه سیستم های دنیای واقعی دینامیک هستند.

چند حوزه‌ای

مودلیکا می تواند سیستمهای حوزه های مختلف از جمله سیستم های الکتریکی، مکانیکی، سیالاتی، انتقال حرارتی، بدن انسان، اقتصادی را به صورت توأم مدلسازی نماید.

شیء گرا

مدلهای زبان مودلیکا مجموعه ای از قطعات کوچکتر هستند. شیءگرا بودن زبان مودلیکا امکان تمرکز بر قطعات را به صورت مجزا فراهم میکند.

مجموعه قطعات گسترده

مودلیکا کتابخانه گسترده ای از قطعات آماده در حوزه های مختلف را به صورت استاندارد همراه با خود دارد و همچنین کتابخانه های رو به رشد تجاری و رایگان زیادی برای آن نوشته شده است.

کتاب الکترونیک آموزش مودلیکا (به زبان فارسی)

اولین کتاب الکترنیکی مودلیکا به زبان فارسی “آموزش مقدماتی مدلسازی سیستم‌های مهندسی Modelicaبا استفاده از زبان  به صورت آنلاین و کامل در اختیار شماست تا شما را قدم به قدم با این زبان مدلسازی قدرتمند آشنا کند. هدف از انتشار الکترونیکی این کتاب دسترسی آسان برای همگان و ایجاد بستری برای توسعه آسان تر کتاب است. لطفاً با ارسال نظرات و پیشنهادهای خود در گروه واتسپ مودلیکا مرا مورد لطف قرار دهید. اگر توانایی دارید از کتاب مطابق آنچه در پیشگفتار ویرایش الکترونیک بیان شده است پشتیبانی کنید.

کتاب فارسی آموزش مودلیکا

اولین کتاب فارسی “آموزش مقدماتی مدلسازی سیستم‌های مهندسی Modelicaبا استفاده از زبان  که توسط انتشارات دانشگاه هرمزگان به چاپ رسیده است، شما را قدم به قدم با این زبان مدلسازی قدرتمند آشنا خواهد کرد. این کتاب به عنوان اولین کتاب فارسی در زمینه مدلیکا در سایت اصلی مودلیکا نمایه شده است. 

لوح فشرده همراه این کتاب شامل نرم‌افزارهای موردنیاز و مجموعه‌ای از فایل‌های آموزشی مولتی‌مدیا به زبان اصلی است. این لوح شامل موارد زیر است:

با توجه به ارائه ویرایش جدید نرم افزارهای openModelica و systemModeler و رفع نواقص و ارائه امکانات جدیدتر پیشنهاد میگردد، جدیدترین ویرایش این نرم افزارها را از لینک های ارائه شده یا با جستجو در اینترنت یافته، دانلود و نصب نمایید.

 • نام کتاب: مدلسازی سیستم‌های مهندسی با استفاده از زبان Modelica
 • نویسنده: عبدالحمید انصاری نسب – هیئت مؤلفین و مترجمین
 • ناشر: انتشارات دانشگاه هرمزگان
 • نوبت چاپ: اول/1393
 • تیراژ: 1500 نسخه
 • قیمت به همراه لوح فشرده: 10000 تومان

کتاب “آموزش مقدماتی مدلسازی سیستم‌های مهندسی به زبان Modelica” از سه بخش تشکیل شده است.

 • بخش اول : آشنایی با نرم افزار SystemModeler
 • بخش دوم: محیط OpenModelica
 • بخش سوم: مروری کوتاه بر Modelica

بخش اول 

آشنایی با نرم افزار SystemModeler

این نرم افزار با رابط گرافیکی کاربر پسند و دارا بودن تعداد زیادی مثال بهترین گزینه برای شروع کار و یادگیری زبان مدلسازی مودلیکا است. در این بخش مدلسازی به زبان مودلیکا را با پیاده سازی سیستم های مختلف در این محیط خواهیم آموخت.

بخش دوم 

محیط OpenModelica

در بخش دوم کتاب با محیط OpenModelica آشنا خواهیم شد. این محیط کدباز بوده و به صورت روز افزون در حال توسعه است.

در این محیط مدل پیشرفته منبع آب را برای درک بهتر قدرت مدلسازی شیءگرا ایجاد توسعه خواهیم داد.

بخش سوم

مروری کوتاه بر Modelica

در بخش سوم کتاب، اصول و دستورات زبان مودلیکا را خواهیم آموخت و به بررسی معادلات یکی از کتابخانه قطعات استاندارد مودلیکا خواهیم پرداخت.

در زبان مودلیکا همه چیز کلاس است و در بخش سوم با انواع کلاسها و استفاده از آنها آشنا خواهیم شد.

راهنمای تصویری فعال سازی متمتیکا

راهنمای تصویری بسیار ارزشمندی در خصوص  فعال سازی نرم افزار متمتیکا را در صفحه زیر خواهید دید....

کتاب رایگان آموزش مقدماتی نرم‌افزار متمتیکا

نرم‌‌افزار ریاضی Mathematica امکانات بسیار ارزشمندی برای محاسبات سیمبولیک و عددی دارد و می‌تواند محاسبات و مدل‌سازی‌های شما را متحول نماید. پیشنهاد میکنم آن را در سبد نرمافزارهای خودتان داشته باشید. به گفته خالق این نرم‌افزار استفان ولفرام قبل از انجام هر پروژه‌ای خوب...

محیط های مدلسازی مودلیکا

برای آنکه بتوانید از Modelica برای حل مسائل واقعی استفاده کنید، نیاز به استفاه از محیط مدل­سازی و شبیه‌سازی دارید. محیط مناسب امکانات زیر را در اختیار شما می­‌گذارد: دارا بودن محیط گرافیکی ساده‌سازی معادلات سیستم با استفاده از روشهای نمادین (symbolic transformations)...