یک ویرایشگر مناسب برای برنامه‌نویسی حرفه ای با قابلیت‌هایی که عاشقش خواهید شد! این ویرایشگر برای سیستم عاملهای Windows, iOS و Linux ارائه شده است، توضیحات ارائه شده در این بخش برای ویندوز است. استفاده کردن از صفحه کلید بدون استفاده از موس در برنامه نویسی باعث چند برابر شدن سرعت خواهد شد. سابلایم ویرایشگری است با کلیدهای میانبر برای تقریباً همه چیز که نیاز به استفاده از موس را حداقل خواهد نمود.

برای یادگیری کار با این ویرایشگر پیشنهاد میکنم آموزش سابلایم تکست را ببینید. کار کردن با این ویرایشگر نیاز به تمرین دارد.

در این بخش نحوه راه اندازی این ویرایشگر برای نوشتن و اجرای برنامه های فرترن به کمک gFortran را خواهیم دید.

راه‌اندازی Sublime Text:

اولین قدم پس از دانلود و نصب نرم افزار سابلایم تکست، نصب Package Control است که فرایند یافتن نصب بسته‌ها (ابزارهای کاربردی سابلایم!) را بسیار آسان خواهد نمود. برای نصب آن به آدرس زیر بروید و مطابق راهنمایی عمل کنید:

https://packagecontrol.io/

قدم‌ها برای نصب “کنترل بسته” در زمان نوشتن این متن به شکل زیر است، توجه فرمایید که این دستورات برای Sublime text ویرایش سه نوشته شده است که کمی با ویرایش قبلی متفاوت است.

روش ساده:

در پنجره سابلایم دستور Ctrl+` را اجرای کنید تا پنجره کنسول این ویرایشگر نمایان شود. می توانید از طریق منو View>Show Console نیز به این پنجره دسترسی پیدا کنید. کد پایتون موجود در صفحه زیر را کپی کرده و در پنجره کنسول بچسبانید!

https://packagecontrol.io/installation

این کد پوشه بسته ها را برایتان ایجاد کرده و بسته کنترل بسته ها را در آن دانلود خواهد نمود.

روش نصب دستی:

اگر به هر علت روش ساده کارساز نبود، اقدامات زیر را قدم به قدم اجرا کنید.

 1. منو Preference > Browse Packages
 2. یک پوشه بالا بیایید و بروید به پوشه Installed Packages
 3. بسته کنترل بسته‌ها https://packagecontrol.io/Package%20Control.sublime-package را دانلود کنید و آنرا در پوشه Installed Packages کپی کنید.
 4. سابلایم را بسته و مجدداً اجرا کنید.

نصب بسته‌های پیشنهادی:

چند بسته دیگر را نیز پیشنهاد میکنم، آنها را نصب کنید تا کار کردن با سابلایم راحتتر شود، فهرستی از این بسته‌ها را در بخش زیر می‌بینید.

 1. SideBar
 2. SublimeLinter
 3. InsertDate

برای نصب آنها با اجرای دستور Shift+Ctrl+P پنجره کنترل بسته‌ها را باز کنید. کمی طول می‌کشد تا این پنجره بسته‌های موجود در اینترنت را لیست کند. بدیهی است برای نصب آنها به اینترنت نیاز دارید. حال می‌توانید نام بسته مورد نظرتان را تایپ کرده و آن را انتخاب و نصب کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص بسته های ارزشمند Sublime و یافتن بسته های کاربردی برای برنامه‌نویسی با زبان مورد نظر خودتان در اینترنت جستجو نمایید!

راه‌اندازی gFortran در Sublime:

ابتدا gFortran را دانلود و در سیستم خودتان نصب کنید.

بسته فرترن را نیز به روش گفته شده در بخش نصب بسته ها نصب نمایید. برای اینکار کافی است بسته ای به نام fortran را نصب نمایید. با نصب این بسته سابلایم کدهای فرترن را شناخته و آنها را نیز به صورت رنگی نشان می‌دهد!

برای کمپایل و اجرای کدهای نوشته شده در سابلایم روشهای مختلفی وجود دارد. برای اجرای کدهای نوشته شده در سابلایم ترجیح میدهم که کدهای نوشته شده در یک پنجره کنسول دیگر اجرا شود و پس از خروج از کد پنجره بسته شود!

با انتخاب منو Tools>Build Systems>New Build System.. پنجره ای در سابلایم باز خواهد شد، محتویات آن را پاک کرده و دستورات زیر را جایگزین نمایید.

این فایل را با نام f90.sublime-build در همان پوشه (…\AppData\Roaming\Sublime Text 3\Packages\User) ذخیره نمایید. از منو Tools>Build Systems گزینه f90 را انتخاب کنید. حال می‌توانید هر فایل فرترن نوشته و ذخیره شده در سابلایم را با کلید میانبر Ctrl+B کمپایل نمایید یا با Ctrl+Shift+B و انتخاب +RUN کمپایل و اجرا کنید. برای تکرار دستور کمپایل یا کمپایل و اجرا میتوانید از کلید F7 استفاده نمایید.اگر ترجیح میدهید که پنجره بعد از اجرای برنامه باز باشد و آن را خودتان ببندید آنگاه دستور & exit را از انتهای دستورات بالا حذف نمایید یا دستورات زیر را به کدتان اضافه نمایید.

Built and Run Fortran code from Sublime Text

I prefer to run my Fortran code (from sublime text) in separate new console window. Following “Build System” will do the job!

 1. Follow “Tools>Build Systems>New Build System..” from menu (new Build System file will be created in sublime)
 2. Replace its content with following one
 3. save it in the same directory with deferent name like f90.sublime-build
 4. choose f90 from Tools>Build Systems> menu
 5. it’s ready, use CTRL+B, CTRL+SHIFT+B & F7 to compile and run your (saved) fortran code from sublime in separate console window 😀

The Console window will be closed automatically after running the code. If you want to see the results you omit “& exit” from the system build code or add following fortran code instead of PAUSE: