آموزش نرم‌افزار EES – درس هشتم: رسم چند منحنی با دامنه‌های مختلف در یک نمودار

گاهی لازم است چند نمودار را با هم رسم نمایید. همان‌طور که در مثال قبل گفته شد این کار با استفاده از آیکون Overlay Plot  به‌راحتی امکان‌پذیر است. قسمت پیچیده زمانی است که بخواهید چند منحنی با دامنه‌های مختلف را با هم رسم نمایید (مثلاً زمانی که بخواهید عدد ناسلت را برحسب رینولدز در حالت آرام و مغشوش با هم رسم کنید). برای این کار توضیحات زیر را ببینید:

برای درک بهتر یک مثال ساده را رسم خواهیم نمود. روش توضیح داده شده در این مثال یکی از روشهای رسم دو منحنی در یک نمودار است.

مثال ) می‌خواهیم توابع a1 و a2 را که هر یک تابعی از b هستند، با هم رسم نماییم. اما لازم است تابع اول در شرایط b بین 0 تا 50 و تابع دوم در شرایط b بین 50 تا 100 رسم گردد.

a_1=b+15

a_2=b^2

حل :

 1. معادلات را در نرم‌افزار بنویسید.
 2. یک جدول شامل هر سه متغیر a_1 و a_2 و b ایجاد کنید.
 3. در جدول مقادیر b را از 0 تا 100 در نظر بگیرید.
 4. محاسبات جدول را انجام دهید.

“در پنجره رسم هر نموداری مطمئن شوید هر سه گزینه سمت راست شامل spiline fit، automatic update و add legend item تیک خورده باشد. “

 1. نمودار a_1 را رسم نمایید. ” در پنجره رسم نمودار در سمت راست پنجره، گزینه‌های First Run =0 و Last Run =50 را تنظیم نمایید.”
 1. نمودار a_2 را رسم نمایید. ” در پنجره رسم نمودار در سمت راست پنجره، گزینه‌های First Run =50 و Last Run =100 را تنظیم نمایید.”
 1. حال بایستی محور سمت چپ را دوباره تنظیم نمایید تا هر دو نمودار را به‌خوبی نمایش بدهد. ساده‌ترین راه برای این کار:
 • روی اعداد محور سمت چپ دوبار کلیک کنید.
 • گزینه Automatic scaling را تیک بزنید.
 • بسته به نوع نمودار، احتمال دارد انتخاب گزینه Log نیز لازم باشد.
 1. با تغییرات ساده‌ای می‌توانید نمودار را خوش‌فرم نمایید.

“کار نیکو کردن از پرکردن است”

تمرین: با استفاده از گزینه‌های موجود در پنجره ظاهر شده هنگام دوبار کلیک کردن روی بخش‌های مختلف نمودار و تنظیم آنها نموداری مانند نمودار شکل زیر ایجاد نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *