Select Page

Modelica

Modeling Language

قابلیتهای سیستم مودلر
  • سیستم‌های دینامیک را می‌توان با مودلیکا شبیه‌سازی و تحلیل کرد.
  • سیستم‌های مختلف ( برقی + مکانیکی + شیمیایی + …) را می‌توان توأم مدلسازی کرد.
  • کتابخانه بزرگی از قطعات مختلف به صورت آماده برای این زبان موجود است.
  • زبان مودلیکا شیء گرا است.
  • در این زبان امکان ایجاد، نگهداری و توسعه مدل‌های به راحتی فراهم شده است.
  • مدلسازی سیستم‌های بزرگ مهندسی به کمک مودلیکا امکان‌پذیر است.
  • محیط‌های مدلسازی زیادی از این زبان پشتیبانی می‌کنند.
  • زبان مدلسازی مودلیکا امکان مدلسازی غیرعلٌی را فراهم میکند.
  • با داشتن مودلیکا، یک آزمایشگاه مجازی دارید!

  مودلیکا یک زبان مدلسازی شیء-گرا است. زبانی قدرتمند که برای مدلسازی انواع سیستم‌های دینامیک خلق شده است. اغلب معادلات حاکم در مدلسازی سیستم‌های مختلف، ترکیبی از معادلات دیفرانسیلی و جبری غیرخطی است. در روش معمول مدلسازی با ابزارهای ریاضی اغلب، زمان زیادی صرف دسته‌بندی، ساده‌سازی، پیاده‌سازی و حل این معادلات می‌گردد. گاهی معادلات خیلی پیچیده می‎شوند و روش‌های معمول حتی با محیط‌های قدرتمندی مانند متمتیکا، میپل و متلب نیز بسیار زمانبر و خطا آفرین است. مودلیکا ابزاری برای حل این مشکل است.

  هدف از مودلیکا ایجاد فضایی است که بتوان با تمرکز بر معادلات قطعات و فرایندها، یک سیستم مهندسی را مدلسازی نمود، بدون اینکه دغدغه ای در خصوص نحوه حل این معادلات داشته باشیم. ساده سازی و حل معادلات جبری-دیفرانسیلی نوشته شده توسط مودلیکا انجام خواهد شد. مودلیکا آرزویی است که برآورده شده است! بانک قطعات بسیار گسترده ای از قبل آماده شده است و در مودلیکا در دسترس است و برای مدلسازی بسیار از سیستمهای مکانیکی رفت و برگشتی، دوار و سه بعدی، سیستمهای الکتریکی، کنترلی، سیالاتی، انتقال حرارتی، شیمیایی، متابولیزم بدن انسان و بسیاری از حوزه های دیگر کتابخانه آماده قطعات وجود دارد و کافی است که آنها را به یکدیگر وصل کنید، پارامترهایشان را تنظیم کنید و پاسخ بگیرید!

  اگر یک محقق، یک طراح یا یک دانشجو هستید و می خواهید رفتار سیستمی را بررسی کنید، مودلیکا یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست. شرکتهای بزرگی مانند Ansys، Daussult، Seimens، Wolfram نیز این زبان را به عنوان پایه اصلی مدلسازی مهندسی خود انتخاب نموده اند.

  دینامیک

  توانایی مدلسازی سیستم های دینامیک را دارد. سیستمهای دینامیک در زمان تغییر می کنند و می توان گفت که همه سیستم های دنیای واقعی دینامیک هستند.

  چند حوزه‌ای

  مودلیکا می تواند سیستمهای حوزه های مختلف از جمله سیستم های الکتریکی، مکانیکی، سیالاتی، انتقال حرارتی، بدن انسان، اقتصادی را به صورت توأم مدلسازی نماید.

  شیء گرا

  مدلهای زبان مودلیکا مجموعه ای از قطعات کوچکتر هستند. شیءگرا بودن زبان مودلیکا امکان تمرکز بر قطعات را به صورت مجزا فراهم میکند.

  مجموعه قطعات گسترده

  مودلیکا کتابخانه گسترده ای از قطعات آماده در حوزه های مختلف را به صورت استاندارد همراه با خود دارد و همچنین کتابخانه های رو به رشد تجاری و رایگان زیادی برای آن نوشته شده است.

  کتاب الکترونیک آموزش مودلیکا (به زبان فارسی)

  اولین کتاب الکترنیکی مودلیکا به زبان فارسی “آموزش مقدماتی مدلسازی سیستم‌های مهندسی Modelicaبا استفاده از زبان  به صورت آنلاین و کامل در اختیار شماست تا شما را قدم به قدم با این زبان مدلسازی قدرتمند آشنا کند. هدف از انتشار الکترونیکی این کتاب دسترسی آسان برای همگان و ایجاد بستری برای توسعه آسان تر کتاب است. لطفاً با ارسال نظرات و پیشنهادهای خود در گروه واتسپ مودلیکا مرا مورد لطف قرار دهید. اگر توانایی دارید از کتاب مطابق آنچه در پیشگفتار ویرایش الکترونیک بیان شده است پشتیبانی کنید.

  لطفا برای ادامه توسعه کتاب از آن حمایت کنید:

  آموزش مقدماتی

  مدلسازی سیستم های مهندسی

  Modelica

   اولین کتاب فارسی “آموزش مقدماتی مدلسازی سیستم‌های مهندسی Modelicaبا استفاده از زبان  که توسط انتشارات دانشگاه هرمزگان به چاپ رسیده است، شما را قدم به قدم با این زبان مدلسازی قدرتمند آشنا خواهد کرد. این کتاب به عنوان اولین کتاب فارسی در زمینه مدلیکا در سایت اصلی مودلیکا نمایه شده است.

  کتاب شامل سه بخش اصلی می باشد:

  • بخش اول کتاب، آموزش شبیه سازی به کمک محیط SystemModeler است. که یکی از کاربر پسندترین محیطهای مودلیکا از شرکت ولفرام است. فضای کاربری آسان، مثالهای زیاد و توانایی لینک شدن با متمتیکا قدرت زیادی به این محیط داده است.
  • بخش دوم کتاب، به محیط کدباز OpenModelica اختصاص دارد. این محیط رایگان در حال توسعه روز افزون است. ابزارهای زیادی به آن اضافه شده است و کاملترین کتابخانه قطعات مودلیکا را به همراه خود دارد.
  • بخش سوم کتاب، اصول زبان مودلیکا را به زبان ساده توضیح میدهد. این بخش برای ایجاد درک عمیق از این زبان و فراهم نمودن امکان کدنویسی قطعات مد نظر کاربر ارائه شده است. 

  لوح فشرده همراه این کتاب شامل نرم‌افزارهای موردنیاز و مجموعه‌ای از فایل‌های آموزشی مولتی‌مدیا به زبان اصلی است. این لوح شامل موارد زیر است:

  • نام کتاب: مدلسازی سیستم‌های مهندسی با استفاده از زبان Modelica
  • نویسنده: عبدالحمید انصاری نسب – هیئت مؤلفین و مترجمین

  • ناشر: انتشارات دانشگاه هرمزگان

  • نوبت چاپ: اول/1393

  • تیراژ: 1500 نسخه

  • قیمت به همراه لوح فشرده: 10000 تومان